16/6/1940 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-4

Τελικός Πρωταθλήματος - Επαναληπτικός Αγώνας (Πρωτάθλημα 1939-1940)

Λίγους μήνες πριν ξεσπάσει ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος, και η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που "μάγευε" όλη την Ελλάδα. Ο τίτλος του πρωταθλητή θα κρινόταν στην Θεσσαλονίκη στον επαναληπτικό τελικό, μετά το 1-0 της Αθήνας. Ο "δικέφαλος του νότου" ξεκίνησε πολλά νωθρά τον αγώνα και στο πρώτο 20λεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Με μια όμως ισχυρή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει τη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος.

Σκορ Ημιχρόνου: 2-1

Σκόρερς: 17' Καλογιάννης, 18' Φερούτσος, 70' Ιωαννίδης // 38' και 49' Μαρόπουλος, 54' Χατζησταυρίδης, 59' Γάσπαρης

Σύνθεση ΑΕΚ: Ρίμπας, Γάσπαρης, Παπαδόπουλος, Δ. Καπάνταης, Βασιλείου, Κοντούλης, Χριστοδούλου, Μάγειρας, Μαρόπουλος, Χατζησταυρίδης, Κουτσουλιέρης

Προπονητής ΑΕΚ: Κώστας Νεγρεπόντης

Διαιτητής: Β. Διαμαντόπουλος

Έδρα: Γήπεδο Συντριβανίου, Θεσσαλονίκη