10/1/2001 ΑΕK - Ολυμπιακός 1-1 [0-2 α.α.]

Πρώτος Αγώνας - Κύπελλο Ελλάδος 2000-2001

Από το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησαν οι διαμαρτυρίες της Ένωσης για την άθλια διαιτησία του διαιτητή Ποντίκη. Συγκεκριμένα, για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στον Νικολαΐδη αλλά και για σφυρίγματα που έβαζαν τους ερυθρόλευκους στην περιοχή της ΑΕΚ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Νικολαΐδης ανοίγει το σκορ όμως τα χειρότερα έρχονταν. Ο διαιτητής αρνείται καταφανέστατο πεναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Στο 52΄ ο Ποντίκης αποβάλει, άδικα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ζήκο, για διαμαρτυρία, προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων και σαν να μην έφτανε αυτό απέβαλε και τον Νικολαΐδη με απευθείας κόκκινη για εξύβριση, αφήνοντας την ΑΕΚ με 9 παίκτες, αυτό ήταν η αρχή του τέλους, οι εξέδρες πήραν φωτιά και οι οπαδοί πετούσαν ότι είχαν στα χέρια τους.

Στο 67΄ο Νινιάδης ισοφαρίζει απέναντι στην ΑΕΚ των 9, το γήπεδο βράζει με τους κιτρινόμαυρους φιλάθλους να φωνάζουν “Πάρτε την ομάδα και φύγετε από εδώ” . Την ίδια ώρα ο Πέτρος Στάθης φτάνει στον πάγκο και συζητάει με τον προπονητή, ο Παθιακάκης κάνει δυο αλλαγές, Δέλλα, Κωνσταντινίδη και σε λίγα λεπτά σωριάστηκαν στο έδαφος, προφανώς ο Στάθης αντί να ακούσει το λαό βρήκε τη δίκη του λύση, λέγοντας στους παίκτες να προσποιηθούν τραυματισμό, ώστε να μείνει η ομάδα με 6 παίκτες, για να διακοπεί ο αγώνας. Η κατάσταση ξέφυγε και το παιχνίδι διακόπηκε στο 73ο λεπτό οριστικά υπέρ του ΟΣΦΠ που πήρε τη νίκη 2-0 στα χαρτιά.

Ο Ποντίκης έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με συνοδεία των ΜΑΤ και η αποστολή του Ολυμπιακού ξημερώματα, μάλιστα μερικοί ποδοσφαιριστές του φυγαδεύτηκαν με φορτηγάκι του Δήμου.  Μετά από 4 ώρες ο Ποντίκης ανέγνωσε το φύλλο αγώνα στο οποίο ανέφερε δυο λόγους για τη διακοπή του αγώνα, επειδή ο γιατρός του διαβεβαίωσε ότι Δέλλας, Καραγιάννης και Πέτκωφ δεν μπορούσαν να συνεχίσουν άρα η ΑΕΚ έμενε με 6 παίκτες και δεύτερον λόγω της κατάστασης που επικρατούσε στον περιβάλλοντα χώρο μετά τις αποβολές των κιτρινόμαυρων ποδοσφαιριστών.

Αίσθηση προκάλεσε η συνέντευξη του διαιτητή του αγώνα 6 χρόνια μετά, όπου εμμέσως πλην σαφώς, παραδέχτηκε την ύπαρξη παράγκας και κυκλωμάτων στο χώρο του ποδοσφαίρου για όλο αυτό το χρονικό διάστημα.

Σκόρερς: 46' Νικολαΐδης // 67' Νινιάδης

Σύνθεση ΑΕK: Ατματσίδης, Φερούζεμ, Καψής, Κωστένογλου,Καραγιάννης, Λάκης, Ζήκος, Κασάπης, Πέτκωφ (71΄Κωνσταντινίδης), Τσιάρτας (71΄Δέλλας), Νικολαΐδης

Προπονητής ΑΕΚ: Γιάννης Παθιακάκης

Σύνθεση Ολυμπιακού: Γεωργίου, Πατσατζόγλου (64’ Γιαννακόπουλος), Νινιάδης, Πουρσανίδης, Τζόρτζεβιτς, Πουρσανίδης, Ζε Ελίας, Κωστούλας, Γεωργάτος, Οφόρι, Αλεξανδρής, Ανατολάκης (64’ Άλβεζ)

Προπονητής Ολυμπιακού: Τάκης Λεμονής

Διαιτητής: Δημήτρης Ποντίκης (Θεσσαλονίκη)

Έδρα: Στάδιο Νίκος Γκούμας

Εισιτήρια: 20.000