26/4/2017 ΑΕΚ - Ολυμπιακός 0-1

Ημιτελικός - Επαναληπτικός Αγώνας (Κύπελλο Ελλάδος 2016-2017)

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο πάθος και ενέργεια, η ΑΕΚ κατάφερε να υπερασπιστεί το σκορ του πρώτου ημιτελικού αγώνα στο γήπεδο Καραϊσκάκη και να πάρει τη σπουδαία πρόκριση για το μεγάλο τελικό. Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, τι και αν χρειάστηκε να χτυποκαρδίσει όλο το ΟΑΚΑ, τι και αν χρειάστηκε για λίγα λεπτά να κρατήσει το σκορ πρόκρισης χωρίς τον τερματοφύλακά της , μιας και εκείνος αποβλήθηκε, με τον επιθετικό Αλμέιδα να παίρνει τα γάντια στα χέρια του για αυτά τα λίγα λεπτά. Η ΑΕΚ τα κατάφερε με μια τεράστια πρόκριση.

Σκορ Ημιχρόνου: 0-0

Σκόρερς: 81' Ρομαό

Σύνθεση ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Πατίτο (62' Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (78' Αλμέιδα), Μάνταλος (91' Βάργκας), Αραούχο

Προπονητής ΑΕΚ: Μανόλο Χιμένεθ

Σύνθεση Ολυμπιακού: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Μάρτινς, Καμπιάσο (61' Ανδρούτσος), Φορτούνης, Μαρίν (82' Ελιουνούσι), Ανσαριφάρντ (58' Καρντόσο)

Προπονητής Ολυμπιακού: Τάκης Λεμονής

MVP Αγώνα: Σέρχιο Αραούχο

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκάνησα) // Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης, Χρήστος Μπαλτάς

Έδρα: Στάδιο ΟΑΚΑ

Εισιτήρια: 33.512